اگر کارت ملی هوشمندتان را گم‌کرده‌اید، نگران نباشید. در ادامه این مطلب با ما همراه باشید تا به شما روش‌های پیدا کردن کارت ملی گم‌شده و یا صدور کارت ملی هوشمند المثنی با چند نکته طلایی آموزش دهیم.

از زمانی که کارت‌های ملی هوشمند جایگزین کارت‌های ملی قدیمی‌شده‌اند، اهمیت کارت ملی خیلی بیشتر شده است. چراکه در کارت‌های ملی جدید، علاوه بر اطلاعات هویتی، امضای دیجیتال و اثرانگشت صاحب کارت نیز در کارت ملی هوشمند ذخیره می‌شود. ممکن است درصورتی‌که شخص دیگری کارت ملی شما را پیدا کرد اطلاعات حساسی از شما به دست افراد سودجو بیافتد. بنابراین هر زمان متوجه مفقودی کارت ملی خود شدید، بلافاصله برای اعلام مفقودی، مسدودی آن و گرفتن کارت ملی المثنی اقدام کنید.

برای ثبت آگهی مفقودی کارت ملی در روزنامه کثیرالانتشار کلیک کنید 

با توجه به اینکه برای انجام بسیاری از کارهای اداری همراه داشتن و ارائه کارت ملی هوشمند ضروری است، معمولاً افراد کارت‌های خود را در این ادارات جا می‌گذارند و یا فراموش می‌کنند که آن را پس بگیرند. ساده‌ترین راه این است که به آخرین اداراتی که رفته‌اید و در خاطرتان مانده، مجدد مراجعه کنید و کارت ملی خود را پیگیری کنید. قبل از اینکه در این مطلب به شما روش درخواست صدور المثنی کارت ملی هوشمند را آموزش دهیم، پیشنهاد می‌کنیم، سری به  پست یافته‌ها و سازمان ثبت‌احوال بزنید، چراکه ممکن است کارت شما پیدا شده باشد و در حال حاضر جزو کارت‌های مفقودی باشد. در این صورت دیگر نیازی به درخواست صدور مجدد کارت ملی نیست و می‌توانید به‌ راحتی کارت ملی گم‌شده خود را پس بگیرید.

Infographic of the steps of searching for the national card of the Islamic Republic that is lost with the post and civil registry website
راه های جستجوی کارت ملی مفقود شده

  

پیگیری و ثبت مفقودی کارت ملی در سایت ثبت‌ احوال

در کنار طی مراحل درخواست المثنی یکی از مواردی که مهم است اقدامی برای پیشگیری از سوء استفاده‌های احتمالی از مدارک مفقودی است. برای این منظور می‌توانید با سفارش آگهی مفقودی در روزنامه سراسری مفقودی مدارک خود را به صورت عمومی ثبت و اعلام کنید.

برای دریافت المثنی نخستین اقدامی که باید پس از مفقودی کارت ملی انجام دهید مراجعه به سایت ثبت‌احوال است تا از طریق آن هم استعلام کارت ملی گم‌شده را انجام دهید و هم مفقودی کارت ملی را ثبت کنید.

البته این نکته را در نظر بگیرید که تنها در صورتی می‌توانید مدرک گم‌شده خود را در سامانه ثبت‌احوال پیگیری کنید که آن مدرک به ثبت‌احوال تحویل داده شده باشد. برای این کار مراحل زیر را انجام دهید.

توجه: در زمان نوشتن این مطلب صفحه اینترنتی مربوط به جستجوی مدارک در سایت ثبت‌احوال مسدود بود؛ اما ممکن است این موضوع موقتی باشد و پس از اصلاحات مجدد در دسترسی قرار گیرد. به‌هرحال ما نحوه استعلام مدارک را به شما آموزش می‌دهیم.

  

1- برای استعلام مفقودی کارت ملی وارد سایت سازمان ثبت‌احوال کشور شوید.

به همین خاطر به سایت ثبت‌احوال کشور به نشانی (sabteahval.ir) وارد شده یا عبارت "سازمان ثبت‌احوال کشور" را در گوگل جستجو کنید.

  

اگر نتوانستید از طریق جستجو سایت را پیدا کنید، آدرس اینترنتی زیر را که ما برایتان آماده کرده‌ایم را کپی یا روی آن کلیک کنید و در مرورگر خود باز کنید. این‌طوری می‌توانید به‌صورت مستقیم وارد صفحه جستجوی مدارک شوید:

https://www.sabteahval.ir/default.aspx?tabid=418

2- انتخاب خدمات الکترونیکی

سپس روی سربرگ خدمات الکترونیکی کلیک کنید و مدارک پیداشده را انتخاب کنید


3- ثبت شماره کارت ملی مفقود شده

حال در کادر شماره ملی خود را وارد کنید.


4- وارد کردن کد امنیتی

سپس کد امنیتی متغیر و ویژه هر عملیات جستجو که در کادر نوشته شده را در قسمت مربوطه وارد کنید و روی جستجو بزنید.


در صورتی‌ که کارت ملی شما پیدا شده و در اختیار سازمان ثبت‌ احوال قرار گرفته باشد، می‌توانید اطلاعات آن را مشاهده کرده و برای دریافت آن اقدام کنید.

استعلام مفقودی کارت ملی از پست

اگر نتوانستید کارت ملی گم‌شده خود را در سایت ثبت‌احوال پیدا کنید، در گام بعدی باید به سایت پست یافته‌ مراجعه کنید.

https://postyafteh.post.ir

  

پشت کارت ملی، برخی از کارت‌های بانکی و سایر اسناد و مدارک از فرد یابنده خواسته شده تا آن را به درون صندوق پستی بیندازد یا به یکی از دفاتر پستی نزدیک تحویل دهد. به همین خاطر احتمال اینکه مدرک گم‌شده شما در اختیار پست باشد زیاد است.

جستجوی مدارک پیداشده در سامانه پست یافته

سامانه پست یافته محصول شرکت ملی پست است که به کمک آن می‌توان اسناد و مدارک مفقودشده را در آن جستجو کرد. این سامانه کاربردی توسط سازمان پست راه‌اندازی شده است تا افراد بتوانند مدارک مفقودی ازجمله کارت ملی را در میان مدارک پیدا شده جستجو کنند.

آن‌طور که در این سایت آمده شما می‌توانید اسناد مالکیت، اوراق سهام، انواع کارت شناسایی، انواع پروانه (کسب، اصناف و…)، دفترچه بیمه، شناسنامه، گذرنامه، گواهینامه خودرو، مدارک تحصیلی، مدرک شناسایی اتباع خارجه، کارت دانشجویی، کارت ملی ، کارت‌های نظامی، بیمه‌نامه خودرو، بیمه‌نامه موتور، پلاک خودرو، پلاک موتور، سایر مدارک خودرو، سند خودرو، سند موتور، معاینه فنی خودرو، معاینه فنی موتور، کارت خودرو، کارت سوخت خودرو، کارت سوخت موتور، کارت موتور، تلفن همراه، کوله‌پشتی، دسته‌چک، مدارک بانکی و کارت اعتباری مفقوده شده را در این سامانه جستجو کنید. درصورتی‌که مورد مفقودی شما در یکی از نمایندگی‌های پست سراسر کشور باشد، این موضوع به اطلاعتان می‌رسد.

آموزش مرحله‌به‌مرحله یافتن مدارک گم‌شده در سایت پست

جهت جستجوی مدارک پیداشده در پست می‌توانید به 3 روش اقدام کنید.

 

  

جستجوی با شماره ملی

متداول‌ترین آن جستجو با کد ملی است. در صفحه ابتدایی پست یافته کافی است کد ملی خود را درج کرده و سپس گزینه جست‌وجو را بزنید.

  

جستجو با مشخصات فردی

اگر کد ملی‌تان در دسترس نیست، می‌توانید با ثبت مشخصات فردی یعنی نام، نام خانوادگی و نام پدر، احتمال وجود مدرک مفقودی‌تان در سامانه پست را بررسی کنید.

  

درصورتی‌که مدرک مفقودشده‌ی خود را در این سامانه پیدا نکردید می‌توانید با پرداخت هزینه‌ای به ازای هر مدرک جهت جست‌وجوی الکترونیک به مدت یک سال درخواست دهید. در این صورت بعد از پرداخت مبلغ و در زمانی که مدارک شما پیدا شود، از سوی مرکز در خصوص پیدا شدن مدرک و محل نگه‌داری آن مطلع خواهید شد. لازم به ذکر است مدارک مفقودشده تنها 6 ماه در اداره‌ی پست نگه‌داری می‌شوند.

  

اگر با پیغام «مدرکی با این مشخصات پیدا نشد. اگر می‌خواهید در صورت پیدا شدن مدرک مورد نظرتان در یکی از دفاتر پستی به شما اطلاع داده شود لطفاً وارد بخش ثبت مفقودی شوید.» روبرو شدید به مرحله بعد بروید


  

همچنین مدارکی از این طریق قابل‌پیگیری هستند که بعد از مفقود شدن در داخل صندوق‌های پستی معابر انداخته یا به اداره‌ی پست تحویل داده شوند.


پرسش های متداول

برای پیگیری و جستجوی کارت ملی گم شده از چه راه هایی می توان اقدام کرد؟
دو مرجع سازمان ثبت احوال و اداره ملی پست جمهوری اسلامی ایران چیدا شدن کارت های ملی مفقود شده را با مشخصات بر سامانه‌ها خود اعلام می کنند. می توان با مراجعه به سایت های این دو ستجو کرد که آیا کارت ملی پیدا شده نزد آنهاست یا خیر.   


آیا هنگام گم شدن کارت ملی و برای دریافت المثنی آن انتشار آگهی مفقودی در روزنامه الزامی است؟ 
اگرچه انتشار آگهی مفقودی کارت ملی در روزنامه کثیرالانتشار برای درخواست المثنی آن از نظر قانونی الزامی نیست اما اعلام گم شدن آن با انتشار آگهی از تبعات احتمالی قانونی پیشگیری می کند. در صورت رفتار مجرمانه یا سودجویی به وسیله کارت ملی گم شده؛ مالک کارت با انتشار آگهی به مراجع قضایی اثبات می کند که هنگام وقوع جرم مدرک نزد او نبوده و این موضوع به شکل عمومی اطلاع رسانی شده است.


مدارک لازم برای درخواست المثنی کارت ملی مفقود شده چه هستند؟ 

برای ثبت درخواست صدور کارت ملی هوشمند المثنی حتما مدارک زیر را هنگام مراجعه به ثبت احوال به همراه داشته باشید:

  •  اصل شناسنامه
  • کد ملی
  • نشانی محل سکونت متقاضی و کد پستی آن
  • پرداخت هزینه طبق تعرفه جاری


مراحل درخواست المثنی کارت ملی هوشمند چیست؟

چه افرادی که به هر دلیل تا به حال کارت ملی هوشمند دریافت نکرده اند و چه کسانی که آن را مفقود کرده اند با انجام مراحل زیر در خواست کارت هوشمند را ارائه داده و با پرداخت هزینه مصوب آن را دریافت می کنند:

  • پیش ثبت نام کارت ملی هوشمند
  • تکمیل ثبت نام و پرداخت هزینه

  • تحویل کارت ملی توسط دفتر به متقاضی


هزینه دریافت المثنی کارت ملی هوشمند چقدر است؟
طبق آخرین مصوبه هزینه دریافت المثنی کارت ملی برای اولین بار 60 هزار تومان است.


راهنمای جامع و مرحله به مرحله جستجوی برای کارت ملی گم شده را در این مطلب مرور کردیم و به سوالات متداول درباره جستجو و درخواست المثنی کارت هوشمند ملی پرداختیم. اگر سوالی درباره پیداکردن کارت ملی گم شده دارید می توانید در ادامه همین مطلب مطرح کنید تا در اسرع وقت پاسخگوی آن باشیم. همچنین می توانید تجربیات خود از جستجوی کارت ملی گم شده یا درخواست و دریافت المثنی آن را با دیگران به اشتراک بگذارید.