مدارک لازم برای درخواست المثنی مدرک پیش دانشگاهی و دیپلم گم شده را توضیح داده ایم و هزینه، اقدامات لازم و شیوه درخواست المثنی دیپلم و مدرک پیش دانشگاهی را به طور جامع و قدم به قدم برایتان آورده ایم:

مدارک لازم و مراحل درخواست تا دریاف مدرک تحصیلی دیپلم و پیش دانشگاهی مفقود شده در ادامه برای شما عزیزان آمده تا در صورت گم کردن آنها برای صدور مجددشان به راحتی اقدام کنید. گم شدن مدرک پیش دانشگاهی و مفقودی دیپلم ممکن است شما را از بسیاری حقوق خود مثل؛ ادامه تحصیل در دانشگاه های داخلی و خارجی، اعلام آمادگی برای انجام خدمت نظام وظیفه، استخدام، پذیرش در دانشگاه های خارجی برای مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری، تشکیل پرونده مهاجرت و ... محروم کند.

برای سفارش آگهی مفقودی مدک دیپلم یا پیش دانشگاهی و چاپ در روزنامه کثیرالانتشار کلیک کنید

اگرچه پیش تر در مدارک پایان تحصیلات دیپلم و پیش دانشگاهی صادر شده از وزارت آموزش و پرورش ایران؛ جمله ای با مضمون اخطار در حفظ و نگهداری آن به دلیل نبود امکان صدور المثنی نوشته شده بود و این مدارک تحصیلی امکان صدور مجدد نداشتند اما چندی است این وزارتخانه با داشتن شرایط و و البته اقدامات لازم امکان صدور المثنی را برای آنها فراهم کرده است:

مدارک لازم برای دریافت المثنی مدرک دیپلم یا پیش دانشگاهی 

 1. درخواست کتبی متقاضی یا نماینده قانونی او 
 2. دو قطعه عکس پرسنلی 3 در 4 جدید با زمینه سفید
 3. کپی از تمامی صفخات شناسنامه (با صفحه توضیحات) و کارت ملی (اگر کارت ملی شما قدیمی است باید حداقل کپی رسید کارت ملی هوشمندتان را ارائه کنید)
 4. تصویر تأیید شده مدرک دیپلم یا پیش دانشگاهی در صورت وجود (ارائه اسکن یا کپی آن می تواند در سرعت صدور المثنی بسیار مهم باشد)
 5. تصویر تأیید شده کارنامه فارغ التحصیلی دوره پیش دانشگاهی یا دیپلم متقاضی
 6. تصویر تأیید شده دفتر سررسید تحویل مدرک تحصیلی پیش دانشگاهی یا دیپلم (موقع دریافت مدرک در مدرسه امضا کرده اید)
 7. اصل سند رسمی تعهد از دفترخانه (تعهدنامه غیرمالی درباره پیدا شدن مدرک پس از دریافت المثنی)
 8. استشهادیه محلی به منظور تأیید مفقودی اصل مدرک پیش دانشگاهی یا دیپلم و یا هر دو
 9. نسخه روزنامه کثیرالانتشار از اگهی مفقودی مدرک پیش دانشگاهی یا دیپلم و یا هر دو (در صورت دسترسی نداشتن به روزنامه رسید سفارش ثبت آگهی مفقودی هم کفایت می کند) 

 

مراحل دریافت المثنی مدرک پیش دانشگاهی

Example of missing advertisement and diploma and pre-university degree in the widely distributed newspaper
آگهی مفقودی مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی در روزنامه کثیرالانتشار

 

 1. ثبت یک نوبت آگهی مفقودی مدرک پیش دانشگاهی یا دیپلم و یا هر دو در روزنامه کثیرالانتشار
 2. مراجعه به مدرسه برای گرفتن کارنامه و ریز نمرات دیپلم یا پیش دانشگاهی و یا هردو. گرفتن عکس از دفتر سررسید تحویل مدارک مدرسه که هنگام دریافت مدرک مفقودی تان امضا کرده اید.
 3. مراجعه به دفترخانه اسناد رسمی کشور برای ثبت تعهدنامه غیرمالی مبنی بر آنکه درصورت پیدا شدن اصل مدرک یا مدارکتان پس از صدور المثنی آنها را به آموزش و پرورش تحویل خواهید داد.
 4. تهیه استشهاد محلی از شهودی که مفقودی مدرک یا مدارکتان را شهادت دهند. این استشهادیه حداقل باید به امضا سه نفر از همسایگان تان در محل اقامت شما با مشخصات آنها برسد و در نهایت نیز می بایست یکی از نهادهای رسمی یا انقلابی مثل کلانتری محل سکونت یا مسجد محل آن را تأیید کند.
 5. مراجعه به بخش سنجش (امتحانات) آموزش و پرورش ناحیه ای که در آن تحصیل و مدارکتان را دریافت کرده اید و تحویل مدارک. 

 

مدت زمان صدور المثنی دیپلم یا پیش دانشگاهی 

پس از آنکه درخواست صدور المثنی مدرک پیش دانشگاهی یا دیپلم شما در اداره امتحانات (سنجش) ناحیه آموزش و پرورشی که قبلا آن را صادر کرده است ثبت شد و مدارکتان را تحویل دادید، درخواست شما در کمیسیون های دوره ای این ناحیه بررسی شده و المثنی آنها صادر می شود. کمیسیون معمولا هر 2 هفته یک بار برگزار می شود و پس از تأیید آن نیز معمولا صدور المثنی حدود 30 روز زمان خواهد برد.

هزینه المثنی مدرک پیش دانشگاهی و دیپلم

روند اداری آموزش پرورش برای صدور مدرک المثنی پیش دانشگاهی، دیپلم و ارائه ریز نمرات بدون هزینه و به طور رایگان انجام می شود. البته ممکن است در آینده این موضوع با تصویب لوایح هزینه بر شوند.    


نکات مهم در دریافت المثنی مدرک پیش دانشگاهی

مدرک پیش دانشگاهی و دیپلم از مدارک تحصیلی مهم محسوب می شوند که داشتن آنها برای ورود به دانشگاه و ادامه تحصیلات در مقاطع بالاتر الزامی است. این مدرک گواهی بر آن است که فرد دوره دیپلم و یا پیش دانشگاهی را با موفقیت گذرانده و آمادگی لازم برای ورود به دانشگاه را دارد. تشکیل پرونده برای پذیرش از دانشگاه در بسیاری از کشورها مثل آلمان و ایتالیا حتی در مقاطع کارشناسی ارشد یا دکتری نیز نیاز به مدارک پیش دانشگاهی و دیپلم دارد. قبل از مراحل تأییده تحصیلی در صورت مفقود شدن این مدارک باید برای دریافت المثنی آنها اقدام کنید.  


دلایل گم شدن یا مفقود شدن مدرک

از آنجا که دلیل مفقودی باید در درخواست شما به وزارت آموزش و پرورش ذکر شود به دلایل موجه مفقودی مدرک پیش دانشگاهی یا دیپلم پرداخته ایم، بهتر است یکی از این دلایل در متن آورده شود:

 • گم شدن در اثر سهل انگاری: ممکن است فرد مدرک خود را در مکان نامناسبی قرار دهد و به همین دلیل گم شود.
 • آتش سوزی، سیل یا سایر حوادث غیرمترقبه: در اثر حوادث غیرمترقبه مانند آتش سوزی یا سیل، ممکن است مدارک تحصیلی شما به شدت آسیب دیده یا به کل از بین بروند.
 • دزدی: ممکن است مدارک تحصیلی پیش دانشگاهی یا دیپلم در اثر دزدی کیف یا کوله پشتی گم شود.
 • مفقودی مدرک در سازمان های آموزشی زنجیره: در صورت ادامه تحصیل در دانشگاه و مقاطع تحصیلی بالاتر، مدارک دیپلم و پیش دانشگاهی تا اتمام دوره یا انصراف از تحصیل نزد واحد دانشگاهی به امانت خواهد ماند. گاهی مدارک تحصیلی ذکر شده در روند اداری تحویل یا محافظت ممکن است مفقود شوند. 

نکات مهم در دریافت المثنی مدرک پیش دانشگاهی

 • در صورتی که فرد مدرک گواهی اتمام دوره پیش دانشگاهی یا دیپلم خود را گم کرده باشد، می تواند برای دریافت گواهی مجدد به اداره کل آموزش و پرورش استان محل تحصیل خود مراجعه کند.
 • در صورتی که فرد ریز نمرات دوره پیش دانشگاهی خود را گم کرده باشد، می تواند به مدرسه محل تحصیل خود مراجعه کرده و درخواست صدور ریز نمرات مجدد را کند.
 • در صورتی که فرد فارغ التحصیل سال های گذشته باشد، و مدرسه امروز منحل شده و وجود خارجی نداشته باشد. متقاضی می تواند برای دریافت المثنی مدرک پیش دانشگاهی خود به اداره کل آموزش و پرورش استان محل تحصیل خود مراجعه کند.
A copy of a pre-university degree is in the hand of a young girl facing the camera
المثنی مدرک پیش دانشگاهی

 

سوالات متداول

آیا درخواست المثنی برای مدارک دیپلم و پیش دانشگاهی را می توان در دفاتر پیشخوان دولت ثبت کرد؟
خیر. دفاتر پیشخوان روند تأییدیه مدارک را ناجام می دهند و تنها مرجع صادر کنننده این مدارک وزارت آموزش و پرورش به وسیله ادارت خود است.


درخواست المثنی مدرک پیش دانشگاهی به صورت آنلاین و غیر حضوری وجود دارد؟
خیر. تنها راه درخواست و دریافت المصنی مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی مراجعه حضوری به مدرسه و اداره آموزش و پرورش ناحیه تحصیل تان است.


در صورت اقامت متقاضی خارج از کشور فرد دیگری می تواند درخواست المثنی مدرک پیش دانشگاهی و دیپلم را داشته باشد؟
بله. والدین و نمایندگان قانونی متقاضی می توانند با مدارکی که ارتباطشان را اثبات کند برای فرد درخواست المثنی را ارائه داده و به جای اون آن را دریافت کنند.

امیدواریم این راهنمای جامع به شما در دریافت المثنی مدرک پیش دانشگاهی کمک کند. در صورتی که در مورد هر یک از مدارک یا مراحل سوالی دارید می توانید در انتها مطلب آن را بپرسید، اگر در روند دریافت مدارک المثنی دیپلم یا پیش دانشگاهی تان تجربه ای داشته آن را با دیگران به اشتراک بگذارید؛ شاید تجربه شما به آنها کمک شایانی کند. درخواست المثنی برای مدرک پیش دانشگاهی مفقود و دیپلم گم شده یکی از اقدامات مهم برای ادامه تحصیل، استخدام یا مهاجرت است. برای اطلاع از نحوه درخواست المثنی مدارک تحصیلی از دانشگاه های دولتی می توانید مطلب «راهنمای جامع درخواست المثنی دانشنامه و مدرک دانشگاه دولتی» را مطالعه کنید.