نحوه درخواست المثنی شناسنامه همراه مراحل، مدارک، شرایط و هزینه صدور مجدد شناسنامه مفقود شده را به طور دقیق و طبق به روزترین قوانین کشور برایتان توضیح داده ایم تا هزینه کمتری در وقت و انرژی شما برای دریافت آن صرف شود.

در صورتی که شناسنامه شما مفقود شده یا مورد سرقت قرار گرفته یا آسیب دیده است، می توانید برای دریافت شناسنامه المثنی اقدام کنید. در این مقاله، به بررسی روند درخواست شناسنامه المثنی، نحوه دریافت آن، و مدارک مورد نیاز خواهیم پرداخت. آگهی مفقودی شناسنامه در روزنامه کثیزالانتشار مهمترین اقدام برای جلوگیری از تبعات قانونی سوء استفاده از مدرک گم شده توسط مجرمان است. 

برای ثبت آگهی مفقودی شناسنامه در روزنامه کثیرالانتشار کلیک کنید

با اعلام آگهی مفقودی مدارک در روزنامه، در صورت وقوع جرم به وسیله شناسنامه گم شده، صاحب مدرک به مراجع قانونی اثبات می کند که هنگام وقوع سوء استفاده شناسنامه نزد او نبوده و با آگهی از درجه اعتبار ساقط شده است.

The advertisement of the missing birth certificate in the newspaper and its sample is shown by the man
نمونه آگهی مفقودی شناسنامه در روزنامه کثیرالانتشار رویداد امروز

 

مدارک مورد نیاز برای درخواست شناسنامه المثنی

برای درخواست شناسنامه المثنی، به مدارک زیر نیاز دارید:

 1. فرم اظهارنامه تکمیل شده از ادارات ثبت احوال سراسر کشور.
 2. دو قطعه عکس 4×3 تمام رخ جدید و پشت نویسی شده.
 3. اصل و تصویر مدارک عکسدار مثل گذرنامه یا گواهینامه، کارنامه عکسدار تحصیلی راهنمایی به بالا، معرفی نامه عکسدار محصلان از مدرسه.
 4. اصل و تصویر سند ازدواج و طلاق و شناسنامه فرزندان در صورت وجود.
 5. فیش بانکی طبق تعرفه جاری.

 Advertisement of missing birth certificate in a widely circulated newspaper

مراحل درخواست شناسنامه المثنی

 1. مراجعه به یکی از دفاتر پیشخوان دولت
 2. ارائه مدارک مورد نیاز
 3. پرداخت هزینه صدور شناسنامه المثنی
 4. دریافت رسید
 5. تحویل شناسنامه المثنی پس از 10 روز از طریق پست

هزینه صدور المثنی شناسنامه 1403

هزینه المثنی شناسنامه طبق تعرفه دولتی از متقاضی آن اخذ می شود. این هزینه در سال 1402 جهت درخواست المثنی شناسنامه برای بار اول برابر 50 هزار تومان است. تعرفه المثنی شناسنامه ممکن است با لایحه بودجه که در آینده به تصویب می رسد بیشتر شود. اما این تعرفه هنوز در سال 1403 تغییری نیافته است. هزینه درخواست شناسنامه المثنی برای دومین بار 150 هزار تومان و صدور مجدد آن برای مرتبه سوم و بیشتر از آن 350 هزار تومان است.

The duration of the application until receiving the copy of birth certificate in Iran 

زمان دریافت المثنی شناسنامه

زمان دریافت المثنی شناسنامه از تاریخ تکمیل ثبت درخواست آن حدود 10 روز کاری به طول می انجامد.

شرایط درخواست المثنی شناسنامه:

درخواست المثنی شناسنامه برای افرادی که یکی از شرایط زیر را دارند ثبت می شود:
  
1- اشخاص بالای 18 سال
2- افراد زیر 18 سال که حکم رشد دارند
3- افراد زیر 18 سال که پدر یا جد پدری آنها برایشان اقدام به درخواست کند
4- افراد زیر 18 سال که مادر در قید زوجیت پدر متقاضی المثنی باشد و برایشان اقدام کند 
5- سرپرست قانونی متقاضی شامل قیم، امین و وصی افراد صغیر و محجور با ارائه مدارک مستند که سمت آنها احراز شده باشد 
 Duplicate birth certificate and necessary documents

پیگیری وضعیت درخواست شناسنامه المثنی

برای پیگیری وضعیت درخواست شناسنامه المثنی، می توانید به سامانه رهگیری مرسولات پستی مراجعه کنید. برای این کار، کافی است کد رهگیری مرسوله را که هنگام پرداخت هزینه صدور شناسنامه المثنی دریافت کرده اید، در سامانه وارد کنید. از ثبت درخواست شناسنامه المثنی تا ارسال آن ممکن است حدود 10 روز به طول بیانجامد. این زمان بنا به وضعیت ادارت گاهی بیشتر هم می شود.   

درخواست شناسنامه المثنی

شناسنامه یک سند هویتی مهم برای شهروندان ایرانی است و مفقود شدن آن می تواند مشکلاتی را ایجاد کند. در صورتی که شناسنامه شما گم شده و به هر دلیلی در دسترس نیست یا آسیب دیده است می توانید برای دریافت شناسنامه المثنی اقدام کنید.

آگهی مفقودی شناسنامه در روزنامه های کثیرالانتشار شما را در برابر تبعات قانونی سوء استفاده مجرمانه از شناسنامه گم شده حفظ خواهد کرد. با ثبت آگهی مفقودی شناسنامه می توانید در صورت پیامد استفاده مجرمانه از آن، به مراجع قانونی اثبات کنید که هنگام وقوع جرم شناسنامه نزد شما نبوده و این موضوع را بنا به استناد نسخه ای از روزنامه اعلام عمومی کرده اید.  


نحوه دریافت شناسنامه المثنی

برای دریافت شناسنامه المثنی، باید پس از جمع آوری مدارک لازم به یکی از دفاتر پیشخوان مراجعه کنید؛ شما می توانید به نزدیک ترین دفتر پیشخوان محل سکونت تان بروید و برای درخواست المثنی شناسنامه تان اقدام کنید. مراجعه به دفاتر پیشخوان محل تولد یا محل صدور شناسنامه قبلی ضرورتی ندارد. 

نکات مهم در مورد درخواست شناسنامه المثنی

 1. در صورتی که شناسنامه شما مفقود شده، گم شده، یا به هر دلیل دیگری قابل استفاده نباشد، باید برای دریافت شناسنامه المثنی اقدام کنید.
 2. در صورت گم شدن شناسنامه پیش از اقدام به درخواست المثنی در سامانه پست یافته جستجویی برای یافتن آن داشته باشید.
 3. اگر از مفقودی شناسنامه تان مطمئن شدید با یک نوبت آگهی مفقودی شناسنامه در روزنامه کثیرالانتشار از تبعات احتمالی گم شدن آن جلوگیری کنید.
 4. قبل از مراجعه به دفاتر پیشخوان دولت از تکمیل بودن مدارک گفته شده مطمئن شوید تا هزینه زمانی و انرژی کمتری صرف دریافت المثنی کنید.
 5. هزینه صدور شناسنامه المثنی 50 هزار تومان است که به وسیله کارتخوان در مراکز اخذ می شود. هزینه برای المثنی نوبت دوم و سوم به ترتیب 150 و 350 هزار تومان است.
 6. کد پیگیری پس از ثبت درخواست را همراه داشته باشید تا در صورت طولانی شدن زمان برای دریافت المثنی بتوانید آن را از طریق پست پیگیری کنید.

سوالات متداول

برای درخواست شناسنامه المثنی باید در ادرات ثبت احوال اقدام کنم؟

خیر، خدمات صدور المثنی برای شناسنامه در دفاتر پیشخوان دولت درخواست و ثبت می شود.


برای درخواست شناسنامه المثنی چه مدارکی نیاز است؟
1. دریافت فرم اظهارنامه و تکمیل آن
2. دو قطعه عکس 4×3 تمام رخ جدید پشت نویسی شده
3. اصل و تصویر مدرک شناسایی عکسدار
4. اصل و تصویر سند ازدواج و طلاق و شناسنامه فرزندان در صورت وجود
5.فیش بانکی طبق تعرفه جاری


آیا می توان درخواست المثنی شناسنامه را به صورت آنلاین و غیرحضوری داد؟
خیر، این درخواست تنها به صورت حضوری و با شرایط گفته شده در دفاتر پیشخوان دولت انجام می شود.هزینه درخواست و دریافت المثنی شناسنامه در سال 1403 چقدر است؟
هزینه صدور المثنی شناسنامه در سال 1403 هنوز تغییری نشسبت به تعرفه مصوب سال پیش نداشته و 50 هزار تومان است. این مبلغ جهت درخواست شناسنامه المثنی برای دومین بار 150 هزار تومان و صدور مجدد آن برای مرتبه سوم و بیشتر از آن 350 هزار تومان است  


مدارک و مراحل درخواست تا دریافت شناسنامه المثنی را در این مطلب به صورت جامع و کامل برایتان توضیح دادیم. شما می توانید برای درخواست ثبت آگهی مفقودی شناسنامه روی تصویر زیر کلیک کنید تا با سفارش سریع و راحت آنلاین آن، نسخه دیجیتال روزنامه برایتان ارسال شود و نسخه چاپی آن را نیز به وسیله پست در منزل تحویل بگیرید.