اگر کارت ملی خود را گم کرده اید یا تا کنون برای کارت ملی هوشمند اقدام نکرده اید نگران نباشید. مراحل، مدارک لازم و هزینه کارت ملی هوشند برای ثبت نام و المثنی آن را در ادامه به طور جامع و مرحله به مرحله برایتان توضیح داده ایم:

اگر کارت ملی هوشمند یا قدیمی تان گم شده یا تا کنون برای دریافت کارت هوشمند ملی اقدام نکرده اید می بایستی باری ثبت نام صدور نخست یا درخواست المثنی دست به کار شوید. نداشتن کارت ملی هوشمند می تواند شما را با مشکلات بسیاری در روند اداری و اثبات هویت ایجاد کند. در صورت گم کردن یا مورد سرقت قرار گرفتن کارت ملی تان هرچه سریعتر موضوع را در روزنامه کثیرالانتشار آگهی کرده تا تا از تبعات احتمالی سوء استفاده از کارت جلوگیری کنید. با ثبت آگهی مفقودی کارت ملی در روزنامه در صورت رفتار مجرمانه با آن به مراجع قضایی اثبات خواهید کرد که هنگام وقوع جرم مدرک نزد شما نبوده است.

درج آگهی مفقودی کارت ملی هوشمند

توصیه می‌شود به منظور جلوگیری از سوء استفاده از کارت ملی آگهی مفقودی کارت ملی را در روزنامه کثیرالانتشار سراسری منتشر کنید. در این آگهی تمام مشخصات فردی درج شده و به‌ این‌ ترتیب بی‌ اعتبار بودن این کارت ملی اطلاع‌ رسانی می‌شود. این اقدام کمک می‌کند که از صاحب کارت برای سوء استفاده احتمالی و اقدام مجرمانه سلب مسئولیت شود. موقع گم شدن کارت ملی با توجه به اهمیت موضوع و حساسیت آن یک نوبت آگهی مفقودی در روزنامه‌های کثیرالانتشار منتشر می شود تا در صورت جرم به وسیله افراد سودجو و بزهکار با مدرک مفقودی از لحاظ حقوقی عواقب کمتری متوجه صاحب کارت باشد. 

پس از چاپ آگهی، تاریخ انتشار آگهی و همچنین حداقل یک نسخه چاپی از آن را نزد خود نگه‌دارید تا در صورت نیاز، به محکمه یا مراجع قضایی ارائه دهید.

آگهی مفقودی مدارک و اسناد در روزنامه 

مدارک مورد نیاز برای دریافت المثنی کارت هوشمند ملی

برای ثبت درخواست صدور کارت ملی هوشمند المثنی حتما مدارک زیر را هنگام مراجعه به ثبت احوال به همراه داشته باشید:

 •  اصل شناسنامه
 • کد ملی
 • نشانی محل سکونت متقاضی و کد پستی آن
 • پرداخت هزینه طبق تعرفه جاری

شرایط متقاضی کارت ملی هوشمند

 • همه ایرانیان بالای ۱۵ سال تمام که دارای شناسنامه معتبر عکس دار هستند.
 • شهروندانی که کارت ملی پیشین خود را بین سالهای ۱۳۸۰ تا ۱۳۸۹ دریافت کرده اند.
 • شهروندانی که کارت ملی پیشین خود را مفقود کرده اند.  
Infographic of 3 steps from applying to receiving a national smart card for Iranians
مراحل درخواست تا دریافت کارت ملی هوشمند ایرانیان

 

مراحل درخواست کارت ملی هوشمند 

چه افرادی که به هر دلیل تا به حال کارت ملی هوشمند دریافت نکرده اند و چه کسانی که آن را مفقود کرده اند با انجام مراحل زیر در خواست کارت هوشمند را ارائه داده و با پرداخت هزینه مصوب آن را دریافت می کنند:

 • پیش ثبت نام کارت ملی هوشمند
 • تکمیل ثبت نام و پرداخت هزینه

 • تحویل کارت ملی توسط دفتر به متقاضی

گام اول؛ پیش ثبت نام کارت ملی هوشمند از سامانه

1- مراجعه به سامانه ثبت نام کارت هوشمند ملی

2- ورود مشخصات فردی شامل: شماره موبایل، شماره ملی، سریال شناسنامه، تاریخ تولد، نام مادر و جنسیت

3- انتخاب زمان و مکان تکمیل ثبت نام: 
لازم است تاریخ تکمیل ثبت نام مطلوب خودتان را وارد کرده و یک دفتر تکمیل ثبت نام را به دلخواه انتخاب کنید. برای این کار می بایستی پیش شماره تلفن شهرستان مطلوب برای تکمیل ثبت نام (مثلا 021 برای تهران) و تاریخ مورد نظر خود را وارد کنید. سپس دکمه جستجو را زده و از سیستم لیست دفاتر تکمیل ثبت نام شهر را به ترتیب ظرفیت آزاد دفتر انتخاب کنید. در صورت نیاز می توانید با ورود شماره تلفن محل اقامت تان لیست دفاتر را بر اساس نزدیکی به محل اقامت فیلتر کنید تا انتخاب آسان تر شود. سپس با توجه به نشانی، یک دفتر را انتخاب کنید. توجه داشته باشید که تا پیش از پرداخت هزینه، نوبت گرفته شده قطعی نیست و برای مدت زمان کوتاهی برای شما رزرو باقی می ماند.
4-پرداخت وجه ثبت نام:
 • پرداخت هزینه ثبت نام توسط شما با استفاده از کارت بانکی که رمز دوم داشته باشد انجام می گیرد. سپس نوبت گرفته شده برایتان ثبت می شود. پرداخت کارمزد تکمیل ثبت نام، هنگام تکمیل ثبت نام توسط دفتر تکمیل به شکل نقدی، دریافت می شود. کارمزد تحویل کارت ملی نیز هنگام تحویل آن توسط دفتر تکمیل به طور جداگانه دریافت می شود.  
5-چاپ برگه پیش ثبت نام
 • به عنوان مرحله ی پایانی می بایستی مشخصات شخصی و جزییات نوبت گرفته شده را چاپ یا ذخیره کرده و تا روز تکمیل ثبت نام در دسترس داشته باشید. در این برگه کد رهگیری که هنگام تکمیل ثبت نام به شما داده می شود در مراحل پس از آن نیز کاربرد دارد.


گام دوم؛ تکمیل ثبت نام با مراجعه به دفاتر انتخابی

با همراه داشتن شناسنامه عکس دار معتبر و خوانا، شماره ملی، کدپستی و نشانی محل سکونت به دفتر پیشخوان مراجعه کنید. در این مرحله برای کارت ملی هوشمندتان از چهره شما عکاسی می شود، بهتر است برای آن آمادگی داشته باشید. طبق برنامه در روز و ساعت مشخص شده به دفتر پیشخوانی که انتخاب کرده اید مراجعه و اقدامات زیر را برای تکمیل ثبت نام کارت ملی هوشمندتان انجام دهید:  

 1. تکمیل اطلاعات نشانی و کدپستی، تلفن ثابت و همراه متقاضی
 2. چاپ رسید تکمیل ثبت نام
 3. احراز اطلاعات مدارک متقاضی
 4. عکس برداری از چهره 
 5. اسکن اثر انگشتان دست
 6. اسکن مدارک
 7. تایید ثبت نام توسط مدیر دفتر

قبل از حضور در دفتر پیشخوان به موارد زیر توجه کنید:

 • همراه داشتن شناسنامه عکس دار معتبر و خوانا.
 • همراه داشتن شماره ملی، کدپستی و نشانی محل سکونت.
 • آمادگی جهت اخذ تصویر چهره و اسکن اثر انگشت.

گام سوم؛ مراجعه به دفتر پیشخوان و تحویل کارت ملی هوشمند

پس از گذشت حدود 20 روز کاری از زمان تکمیل ثبت نام شما در دفتر پیشخوان انتخابی، پیامکی منوط بر آماده شدن کارت ملی تان در دفتر به شما خواهد رسید. در این مرحله به دفتر پیشخوان مراجعه و پس از اسکن اثر انگشت و فعالسازی کارت ملی هوشمندتان را دریافت خواهید کرد:

 • مراجعه به دفتر پیشخوانی که مراحل را در آن طی کرده اید
 • اسکن اثر انگشت به منظور تایید هویت شما
 • فعال سازی کارت مل هوشمندتان
 • تحویل کارت ملی هوشمند به شما

هزینه دریافت کارت ملی هوشمند المثنی در سال 1403

هزینه درخواست کارت ملی هوشمند نسبت به ثبت نام آن برای نخستین بار یا نوبت اقدام برای درخواست المثنی متفاوت است؛ در جدول زیر آخرین تعرفه خدمات مربوط به کارت ملی هوشمند ایرانیان مصوب سال 1402 به تفکیک نوع خدمت آمده است: 

نوع خدمت هزینه (تومان)
ثبت نام برای نخستین بار 60 هزار
المثنی برای بار اول 72 هزار
المثنی مجدد برای بار دوم 120 هزار
المثنی برای بار سوم و بیشتر 180 هزار
تعویض کارت از تغییر یا خرابی 50 هزار
فعال سازی امضا  40 هزار


 • هزینه تعرفه ها به طور خودکار در سامانه به شماره حساب 4001011101005724 «بانک مرکزی» به نام «تمرکز وجوه حاصل از صدور کارت هوشمند ملی سازمان ثبت احوال» نزد خزانه داری کل کشور پرداخت می شود.

هزینه خدمات ثبت احوال در دفاتر پیشخوان دولت

ردیف نوع خدمت حق السهم دفتر حق السهم تأمین NIX تعرفه نهایی
1 ثبت نام كارت هوشمند ملی ٢٣٥١٤٣ ٢١٠٠٠ ٣٨٢٠ ٢٥٩٩٦٣
2 تحويل كارت  هوشمند ٤٧٢٥٩ ٢١٠٠٠ ٣٨٢٠ ٧٢٠٧٩
3 تغيير پين كارت هوشمند ٥٤٩٧٤ ٢١٠٠٠ ٣٨٢٠ ٧٩٧٩٤*
4 صدور مجدد رسيد كارت هوشمند ٨٠٠٨٤ ٢١٠٠٠ ٣٨٢٠ ١٠٤٩٠٤
5 رفع انسدادكارت هوشمند ملی ٥١١٥٨ ٢١٠٠٠ ٣٨٢٠ ٧٥٩٧٨
6 صدور مجدد كارت هوشمند ملی ٢٥٠٤٧٢ ٢١٠٠٠ ٣٨٢٠ ٢٧٥٢٩٢


 • * برای ردیف سوم خدمات مربوط به تغییر پین؛ اگر متقاضب داراي شناسنامه نمونه جديد (مكانيزه) باشد مبلغ ٢٣٤٠٠ ريال به تعرفه خدمت اضافه می شود.
 • تعرفه خدمات بدون احتساب ماليات بر ارزش افزوده محاسبه شده است.
 • اگر ارائه خدمات مستلزم ارسال مدارك و مستندات به دستگاه خدمت دهنده و بالعكس باشد، تعرفه خدمات پستی برابر مصوبه كميسيون تنظيم مقررات ارتباطات و با هماهنگی اين سازمان از طريق شركت ملی پست انجام می پذيرد.

زمان دریافت کارت ملی المثنی

دریافت کارت ملی هوشمند چه پس از ثبت نام برای نخستین بار و چه پس از درخواست المثنی آن حدود 20 روز کاری به طول خواهد انجامید.

سوالات متداول درباره کارت ملی هوشمند

اولین قدم برای گرفتن المثنی کارت ملی هوشمند چیست؟
هرچند برای گرفتن المثنی کارت ملی الزام قانونی در ثبت آگهی مفقودی آن نیست؛ اما به منظور جلوگیری از سوء استفاده افراد مجرم با کارت ملی گم شده بهتر است قبل از هر اقدام نسبت به انتشار آگهی مفقودی کارت ملی در یکی از روزنامه های کثیرالانتشار اقدام کنید. با دسترسی به نسخه آگهی مفقودی کارت ملی در روزنامه در صورت وقوع جرم با مدرک گم شده به نهادهای قضایی اثبات خواهید کرد هنگام رفتار سودجویانه مدرک نزد شما نبوده و موضوع را اطلاع رسانی کرده اید. 


مدارک لازم برای دریافت دوباره کارت ملی هوشمند چه هستند؟
 •  اصل شناسنامه
 • کد ملی
 • نشانی محل سکونت متقاضی و کد پستی آن
 • پرداخت هزینه طبق تعرفه جاری


هزینه دریافت کارت ملی هوشمند المثنی در سال 1402 چقدر است؟

 هزینه‌ های درخواست کارت ملی المثنی هوشمند برای ثبت نام 60 هزار تومان، برای المثنی بار اول 72 هزار تومان، المثنی مرتبه دوم 120 هزار تومان و المثنی برای مرتبه سوم و بیشتر 180 هزار تومان طبق آخرین مصوبه 1402 در نظر گرفته شده است. 


سامانه دریافت مجدد رسید کارت ملی هوشمند کجاست؟

سازمان ثبت احوال، با راه اندازی درگاه سهیم ثبت احوال، امکان ثبت نام و پیگیری دریافت کارت ملی هوشمند را فراهم کرده است. با مراجعه به این درگاه می توانید نسبت به پیگیری و ثبت نام کارت ملی هوشمند اقدام کنید.

 

یک مرتبه کارت ملی را گم کردم و المثنی گرفتم، حالا المثنی را هم گم کرده ام. برای درخواست صدور المثنی جدید کارت ملی باید چه کار کنم؟
مدارک لازم و مراحل درخواست صدور المثنی کارت ملی برای بار دوم و سوم یا حتی بیشتر غیر از هزینه تعرفه آنها هیچ تفاوتی با درخواست المثنی برای بار اول ندارد. خدمات مربوط به المثنی بار اول 72 هزار تومان، بار دوم 120 هزار تومان و مرتبه سوم یا بیشتر 180 هزار تومان طبق تعرفه مصوب سال 1402 است.   


گم کردن مدارک هویتی به احتمال بسیار زیاد برای افراد دردسرساز خواهد شد. اگر مطمئن شدید که کارت ملی شما چه هوشمند و چه قدیمی پیدا نمی شود، پس از ثبت آگهی مفقودی کارت ملی در روزنامه کثیرالانتشار، و گردآوری مدارک گفته شده باید با انجام پیش ثبت نام بر سامانه ثبت نام کارت ملی هوشمند www.ncr.ir دفتر پیشخوان مربوطه را انتخاب کرده و سپس با مراجعه به آن در زمان مقرر ثبت نام را تکمیل کنید در نهایت با اعلام ثبت احوال نیز به همان دفتر جراجعه و کارت ملی هوشمندتان را تحویل بگیرید.

اگر شما هم کارت ملی خود را گم‌کرده‌اید و در فرآیند صدور کارت المثنی به مشکل برخورده‌اید یا پرسشی دارید با ما در قسمت نظرات انتهای همین مطلب در میان بگذارید، تا در سریع‌ترین زمان ممکن کارشناسان ما شما را راهنمایی کنند. همچنین اگر در این زمینه تجربه‌ای دارید با سایر مخاطبان ما به اشتراک بگذارید.