رئیس سازمان ثبت احوال کشور از آخرین مهلت ها جهت تعویض شناسنامه های قدیمی به شهروندان خبر داد. مدارک و مراحل تعویض شناسنامه های جلد قرمز قدیمی را در ادامه بر اساس اطلاعات به روز و دقیق برایتان آورده ایم:

رئیس سازمان ثبت احوال کشور درباره تعویض شناسنامه های جلد قرمز قدیمی با نمونه جدید و هوشمند آنها اظهار کرد: «طی ۱۴ سالی که از تعویض شناسنامه‌ها می‌گذرد، انتظار می‌رفت که آنها تا به حال تعویض شده باشند، در همین ۲ سال برنامه‌ریزی کردیم تا سریع‌تر بتوانیم شناسنامه‌های معروف به جلد قرمز را تبدیل به شناسنامه‌های جدید کنیم، چرا که این شناسنامه‌ها که کاملاً مکانیزه هستند.»

هاشم کارگر در ادامه افزود: یکی از برنامه‌هایی که امسال طراحی کرده‌ایم این است که تا پایان سال آینده وجود این شناسنامه‌های جلد قرمز را به حداقل برسانیم. در همین راستا بانک مرکزی باید به عنوان متولی چاپ شناسنامه خام به ما کمک کند و برخی نهاد‌های نظارتی نیز که در تجدید چاپ همکاری دارند به ما کمک کنند تا تعویض این شناسنامه‌ها هرچه سریعتر انجام دهند.

برای ثبت آگهی مفقودی شناسنامه در روزنامه کثیرالانتشار کلیک کنید

رئیس سازمان ثبت احوال کشور داد: ما تاکنون هنوز یک مهلت دقیقی را اعلام نکردیم چرا که باید این شناسنامه‌های خام باید تأمین شود تا این کار انجام شود. کارگر درباره میزان شناسنامه‌های جلد قرمز در کشور گفت: در کشور حدود ۳۴ میلیون شناسنامه جلد قرمز وجود دارد که انشالله ما بتوانیم هر چه سریعتر این شناسنامه‌ها را تعویض کنیم.

با توجه به تاکید رئیس سازمان ثبت احوال کشور برای تعویض شناسنامه‌های قدیمی (جلد قرمز) و مشکل در اخذ خدمات در صورت نداشتن شناسنامه جدید، روند تعویض شناسنامه‌ها، مدارک مورد نیاز و محل مراجعه برای این کار از دغدغه‌هایی است که اکثر شهروندان مطرح کرده و می‌خواهند بدانند که برای تعویض شناسنامه با چه مدارکی به کجا مراجعه کنند.

مدارک لازم برای تعویض شناسنامه های قدیمی

  • اصل شناسنامه
  • سه قطعه عکس ۴×۳ تمام رخ جدید (برای اشخاص ۱۵ سال به بالا)
  • پرداخت هزینه متعلقه طبق تعرفه جاری

برای تعویض شناسنامه‌های مستعمل نیاز به اصل شناسنامه، دو قطعه عکس ۴×۳ تمام رخ جدید (برای اشخاص ۱۵ سال به بالا) است. همچنین اگر شناسنامه‌ای که جهت تعویض ارائه می‌شود، فاقد عکس باشد، ارائه اصل مدارک معتبر عکس‌دار از قبیل (گذرنامه، کارت پایان خدمت وظیفه عمومی یا معافیت، گواهینامه رانندگی، کارنامه عکس‌دار دوره‌های تحصیلی راهنمایی به بالا، معرفی نامه عکس‌دار محصلین از سوی مدرسه‌ای که مشغول تحصیل هستند؛ الزامی است.

مراحل تعویض شناسنامه جلد قرمز

  • مراجعه به دفاتر پیشخوان
  • ارائه مدارک 
  • پرداخت هزینه و ثبت درخواست

تعرفه خدمات صدور و تعویض شناسنامه سال 1403

هزینه صدور شناسنامه نوزاد امسال ۴۰ هزار تومان است؛ به‌شرطی که برای دریافت شناسنامه در مهلت قانونی اقدام شود. منظور سازمان ثبت‌احوال از مهلت قانونی برای دریافت شناسنامه نوزاد، ۱۵ روز است و بعد از این فرصت اگر تا ظرف سه ماه والدین نوزاد برای گرفتن شناسنامه اقدام کنند، باید ۴۵ هزارتومان بپردازند. هزینه صدور شناسنامه نوزاد بعد سه ماه از ولادت به ۵۵ هزارتومان افزایش پیدا می‌کند.آخرین مهلت برای تعویض شناسنامه جلد قرمز قدیمی تا چه زمانی است؟
هنوز تاریخ دقیقی درباره ضرب‌الاجل اخیر ثبت احوال برای تعویض شناسنامه‌های قدیمی تعیین نشده است اما سازمان ثبت احوال اعلام کرده است که همه شهروندان ایرانی باید در سریع‌ترین زمان ممکن برای تعویض شناسنامه‌های قدیمی اقدام کنند.


هزینه تعویض شناسنامه قدیمی چقدر است؟
هزینه صدور شناسنامه نوزاد امسال ۴۰ هزار تومان است؛ به‌شرطی که برای دریافت شناسنامه در مهلت قانونی اقدام شود. منظور سازمان ثبت‌احوال از مهلت قانونی برای دریافت شناسنامه نوزاد، ۱۵ روز است و بعد از این فرصت اگر تا ظرف سه ماه والدین نوزاد برای گرفتن شناسنامه اقدام کنند، باید ۴۵ هزارتومان بپردازند. هزینه صدور شناسنامه نوزاد بعد سه ماه از ولادت به ۵۵ هزارتومان افزایش پیدا می‌کند.


شناسنامه فرزندم عکسدار نیست، چون به سن پانزده سال رسیده چه کاری باید انجام دهم و مدارک مورد نیاز چیست؟
کلیه افرادی که به سن پانزده سال تمام رسیده باشند باید شناسنامه آنها تعویض شود و شناسنامه بزرگ سال به آنها تحویل گردد. جهت تعویض شناسنامه این افراد دو قطعه عکس تأیید شده و گواهی عکسدار تحصیلی را تهیه و با مراجعه به دفاتر پیشخوان دولت اقدام به تعویض شناسنامه کنند.مدارک مورد نیاز جهت تعویض شناسنامه مستعمل چیست؟
اصل شناسنامه
دو قطعه عکس
فیش بانکی
در صورتی که عکس شناسنامه و نقش مهر روی عکس خوانا نباشد تصویر شناسنامه خوانا یا مدارک عکس دار معتبر مورد نیاز است. در صورت عدم امکان ارائه مدارک عکسدار معتبر تأیید عکس از طریق نیروی انتظامی و یا یک نفر کارمند رسمی دولت طبق رویه های جاری انجام خواهد شد.
برای افراد متأهل تصویر شناسنامه فرزندان و همسر و تصویر عقدنامه (صفحات دوم و سوم) نیز لازم است.طبق آخرین اظهار نظر از رئیس سازمان ثبت احوال کشور همه شهروندان ایرانی که شناسنامه های قدمی دارند می بایستی برای تعویض شناسنامه جلد قرمز خو با نمونه هوشمند و جدید اقدام کنند. در این مطلب به اظهارات هاشم کارگز درباره این موضوع پرداختیم و مدارک و مراحل درخواست تعویض شناسنامه های قدیمی را همراه با هزینه و پرسش و پاسخ پیرامون آن مرور کردیم.